fbpx
Menüü

7 võimalust, kuidas töötajat kuuma eest kaitsta

Väljas on ilusad suveilmad ning suur osa inimesi parema meelega istuks rannas ja käiks ujumas. Paraku tuleb ka suvel töö ära teha. Eriti karm olukord on nendel töötajatel, kes teevad välitööd ehk  puutuvad kokku kõrgete õhutemperatuuride ja otsese päikesevalgusega. Kõrged õhutemperatuurid võivad viia kuumarabanduseni või muuta töötaja uimaseks, mille tagajärjel võivad juhtuda tööõnnetused. Otsene päikesevalgus võib viia päikesepisteni, põhjustada tugevaid päikesepõletusi, kahjustada silmi ning põhjustada nahavähki. Selliste kuumade ilmade korral on oluline töötajat kaitsta.

Allpool mõned nipid, kuidas seda teha.

  1. Mineraalvesi. Vee tarbimine kuumade ilmade korral on äärmiselt oluline. Higistamise käigus kaotab inimene lisaks vedelikule ka mineraale. Seega on vaja tarbida just mineraalvett. Mineraalide puuduse korral on inimene uimane ja väsinud. Siinkohal võiks tööandja võimaldada teatud perioodiks (kuumalaine ajaks) töötajatele just mineraalvett.
  2. Päikeseprillid. Siinkohal pole vahet, kas tegemist on kuumade või külmade ilmadega. Töötamine ereda päikese käes kahjustab silmi. Tööandja peaks aitama soetada töötajale päikeseprillid.
  3. Riietus. Päikesepõletuse vältimiseks peaks välitöö korral keha olema kaetud. Kuid siinkohal on oluline, et tööriietus oleks õhuline ja niiskust imav. Lisaks on oluline kanda ka peakatet.
  4. Töökorraldus. Eriti kuumade ilmade korral tasub mõelda ka ajutiselt töökorralduse muutmise peale. Alustada hommikul mõned tunnid varem ning selle võrra varem lõpetada. Lisaks on vajalik teha tihedamalt väiksemaid puhkepause.
  5. Puhkeruum või muu varjuline koht. Suvisel ajal peaks puhkeruum olema mõned kraadid jahedam, kui üldine töökeskkonna temperatuur. Kindlasti ei ole tervislik panna puhkeruumis konditsioneer väga madalale temperatuurile. Selliseljuhul on oht külmetuda või saada mõni närvipõletik. Kui tegemist on välitööga ja jahedat soojakut ei ole, siis peaks paigaldama telgi või päikesevarju, kus otsese päikesevalguse eest varju pugeda.
  6. Päikesekreemid. Naha kaitseks on soovitav tööandjal soetada kõrge päikesekaitsefaktoriga kaitsekreeme ning õpetada töötajat seda kasutama (kui tihti kreemi uuendama ja kui palju panna).
  7. JÄÄTIS. Kuumade ilmade korral tasub tööandjal mõelda ka jäätise peale. Nimelt jäätise jahutava toime kõrval, on selles ka palju kasulikke vitamiine ja mineraale, mis turgutavad töötajat. Ja muidugi on see ka tore võimalus töötajaid rõõmustada 🙂

Mitmeid ülalnimetatud punkte peaks ja võiks kasutada ka kontorites, tootmisruumides ja töökodades, kus sisetemperatuur ületab 24 kraadi. Kindlasti peab töötajat juhendama, kuidas palavate ilmade korral toimetada  nii, et ka sellel ajal oleks töö tehtud ja töötajad terved.

 

llusat suve!