fbpx
Menüü

Juhendamine ei pea olema peavalu!

Juhendamine ei pea olema peavalu! Mõni aeg tagasi lugesin üht tööohutusalast raamatut, kus toodi välja, et töötajad ootavad juhendamisi samamoodi nagu hambaarsti külastust, aga tegelikult võiksid nad seda oodata nagu jõuluvana tulekut :).

Pinnapealne ja igav töötervishoiu- ja tööohutusalane juhendamine toob kokkuvõttes kaasa ikkagi mõne tööõnnetuse või kutsehaiguse. Põhjus on lihtne – juhendamisi tehakse enamasti „linnukese pärast“ ning ei keskenduta sellele, kas töötajale tegelikult ka midagi meelde jäi?

Vaadates statistikat võime kinnitada, et kehvad juhendamised on ühed peamised tööõnnetusi põhjustavaid asjaolusid.

Jagame siin mõningaid mõtteid, kuidas juhendamisi paremini ning efektiivsemalt läbi viia.

 

Kuidas paremini juhendada?

Võta aega! Võta juhendamiseks päriselt aega. Planeeri endale selline aeg, kus sa ei pea kohe kiirelt juba järgmisele koolitusele vms jooksma. Kiirustades antud info ei jää kindlasti inimesele meelde.

Kuidas seda teha? Vii üks kord juhendamine ühe töötajaga läbi ning vaata, kui kaua aega juhendamisele kulub ning seejärel arvesta igakord ühele juhendamisele sama ajamaht.

 

Vali 5 mõtet! Mõtle läbi, millest Sa hakkad töötajale rääkima. Teame ju et pikki ohutusjuhendeid ette lugeda ei ole mõistlik, kuna inimene suudab jutust meelde jätta vaid väga väikese osa – seega vali enda sõnu, mida töötajale ütled.

Ütle vaid olulisi mõtteid ja rõhuta ning korda üle olulisemad osad.

 

Likvideeri segajad! Vii juhendamised läbi „segajate“ vabas töökeskkonnas. Mis võivad olla segajad – mööda kõndivad töötajad, müra, palavus jms.

Sinu eesmärk on see, et inimene keskenduks vaid Sinu jutule ning ta tunneks end mugavalt. Inimene õpib paremini, kui ta tunneb ennast hästi. Paku enne juhendamist töötajale kohvi, vett, küpsist vms.

 

Arutle töötajaga! Vii juhendamine läbi arutelu vormis. Arutle inimesega, millised on tema varasemad tööohutusalased kogemused ning seejärel räägi, kuidas Sinu ettevõttes ohutus korraldatud on.

Loomulikult on oluline arutelul kasutada suunavaid küsimusi, et vältida mitmetunnist arutelu 🙂

 

Räägi lugusid! Inimestele meeldib huvitavaid ja lõbusaid lugusid kuulata. Too välja mõni oluline punkt ja räägi seda punkti illustreeriv lugu. Nii jäävad olulised punktid paremini meelde. Illustreerivad lood võivad olla juhtunud tööõnnetused või head kogemused Teie enda töökeskkonnast.

Praktiline elu on see, mis tegelikult köidab. Keegi ei viitsi kuulata juttu stiilis:“peab…peab…“

 

Koosta head ohutusjuhendid! Koosta juhendid, mille alusel ka ise sooviksid saada juhendatud. Lühike, visuaalne ja kompaktne on peamised märksõnad.

 

Kuidas aega säästa?

Mõtle, mida ütled! Ära püüa ohutusjuhendi kõiki punkte läbi käia. Mõtle läbi, mida Sa uuele või juba staažikale töötajale öelda soovid? Keskendu sellele, mis on kõige olulisem.

Valmista ennast ette! Varu endale riskianalüüs, ohutusjuhendid ja eeltäidetud juhendamiste kaart. Too eeltäidetud juhendamiste kaardil välja juhendite nimed, mille alusel juhendamist läbi viite. Juhendamiste kaardid saad alla laadida meie kodulehelt. Need leiad Teenuste alt –> Tasuta vormid.

Tee endale juhendamise läbiviimise kava! Kirjuta endale välja, millest rääkima hakkad ja kuidas juhendamist enda jaoks struktureerid. Näiteks: vaata üle sissejuhatav juhend ja koosta selle alusel põhipunktide loetelu. Nii tead, et oled läbinud kõik vajalikud teemad ning mõni oluline teema ei ole jäänud kahe silma vahele.

Power-point! Koosta juhendamiseks power-point esitlus. Too sinna kõige olulisemad punktid, pilte ettevõttest, pilte tööõnnetustest jms. Sellega tagad, et Sa ei kaldu teemast kõrvale ning läbid mõistliku aja jooksul kõik olulised punktid.

• Juhendamist viib läbi pädev töötaja! Väärtuslikku juhendamist viib läbi pädev töötaja, kes päriselt tunneb tööprotsessi ja ohutuid töövõtteid. Pädevaks töötajaks võib enamasti lugeda töötajat, kes ka ise just neid töid peab tegema, mille osas juhendamist tuleb läbi viia.

Töökeskkonnaspetsialist ei pruugi tihtipeale tunda kõiki ettevõtte tööoperatsioone, seega ei ole juhandamise kvaliteedi mõttes alati mõistlik, et töökeskkonnaspetsialist esmast juhendamist läbi viiks.

Pikemaajaline mentorlus! Suuna uus töötaja mentorluse programmiks kogenud töötaja kõrvale. Nii saab keskenduda olulisele. Kui esmasel juhendamisel räägite ära 5 peamist põhimõtet, mis peab kindlasti meelde jääma, siis mentori kõrvalt õpib ta aja jooksul ära ka kõik muud ohutusjuhendist tulenevad punktid. Mentorlusega tagad , et ka staazikas töötaja mõtleb enda jaoks taaskord ohutusega seonduva läbi. Nii kasvab tööohutuse kultuur ettevõttes.

 

Kuidas midagi ka meelde jääks?

Tee põnevaks! Tehes juhendamised põnevaks (arutle, räägi lugusid), jääb midagi ka meelde.

Kaasahaarav ohutusjuhend! Koosta kaasahaaravad ohutusjuhendid – lühikesed, konkreetsed, piltidega Sinu enda töökeskkonnast.

Korduskoolitused ja infotunnid! Korralda võimalusel kõikidele töötajatele vähemalt 1 kord aastas ohutusalane meenutuskoolitus. Ohutusalased teadmised kinnistuvad paremini, kui neid pidevalt korrata. Olen üsna kindel, et korduskoolituste ja meenustuste läbiviimine on ettevõttele oluliselt odavam, kui hiljem tööõnnetuse või kutsehaigusega tegelemine. Kaasa koolitustele ka enda tarnijad. Näiteks kutsu isikukaitsevahendite tarnija oma töötajaid koolitama teemal „Kuidas isikukaitsevahendeid õigesti kasutada ja hooldada?“. Enamjaolt on taolised koolitused tasuta.

Kasuta visuaalset materjali! Kasuta töökeskkonnas visuaalseid materjale . Oleme Riskianalüüs OÜ-s välja töötanud hulga toredaid tööohutusalaseid plakateid, mida töökeskkonda panna. Tekkis huvi? Küsi meilt lisa!

Küsi tagasisidet! Peale juhendamise läbiviimist küsi juhendatavalt, mis talle meelde jäi ja mida ta rakendama hakkab?

Esmajuhendamine töökohal! Vii esmane juhendamine läbi täpselt seal, kus töötaja reaalselt tööle hakkab. Nii on tal lihtsam teooriat praktikas näha ja kogeda. Soovitame esmase juhendamise käigus tutvustada ka neid kohti, kus on juhtunud tööõnnetused. Sellega on tal reaalne oht käega katsutavam ning ta üritab sama viga vältida.

Loodame, et teil on sellest lugemisest kasu ja saate oma juhendamised töötajate jaoks põnevamaks teha.

Kui saame Sind aidata töötajate juhendamisel, küsi julgelt!

Teksti autor: Kristi Jõeorg

Tagasi nimekirja

Tasuta artikkel:

3 sammu, mida teha, et dokumendid ettevõttes korras oleks!

Loe kohe