fbpx
Menüü

Kas töökoha valgustuseks valida LED valgustus?

Reijo Sikk LED Systems OÜ-st andis 2018. aasta alguses toimunud Tööohutuse ja Töötervishoiu Treffil sisuka ülevaate LED valgustusseadmete valimisest töökohale.

Toome siinkohal ära ettekande sisu, mida oleme parema loetavuse huvides vähesel määral toimetanud.

 

Kõige olulisem LED lampide valimisel on CE tähis

Alustuseks, kõige olulisem on vaadata, et tootel oleks olemas CE tähis. CE-märgis kinnitab toote vastavust ELi õigusaktidele ning võimaldab seega toodete vaba liikumist Euroopa turu piires. Odavamate toodete hulgas leidub ka võltsitud CE tähisega tooteid.

Kuidas õigel ja võltsitud tootel vahet teha? Kui keerata C ja E teineteise suhtes peegelpilti, peavad kujutised olema sama suurusega. Võltsitud CE märgistel kipub C olema suurem.

 

Kas valida külm, neutraalne või soe valgus?

LED lamp, mis annab üle 5000 kelvini, on külma ehk sinaka valgusega. Kontoris soovitakse enamasti kasutada kollakat ehk sooja valgust, kuid see võib tekitada uimasust. Valge valgus on neutraalne valgus, mida annavad ka LED lambid.

Kui on külm valgus, tekib inimestel külmatunne, kõhe, ei taha tööd teha. Et oleks tervislik ja mugav töötada, peab olema inimese töökohal olema valgustugevuseks 500 luksi.

Kui see tugevus ei ole tagatud, hakkavad silmad väsima.

Silmad väsivad ka siis kui töökoht on ülevalgustatud, ehk lukse on liiga palju.

Valgustugevus ei tohiks kindlasti ületada 700 luksi. Lampe valides tuleks jälgida, et oleks 100 lumenit vati kohta, siis annab see ilusasti välja 500 luksise valgustugevuse töökohale.

 

LED valgustite eelised luminofoorvalgustuse ees

LED lambid versus luminofoorlambid – LED on parem, sest eluiga on pikem, mis aitab raha säästa. Kasutades LED lampe, on võimalik hoida kokku kuni 57% elektrienergiat. LEDide kasuks räägib ka see, et vanad luminofoortorud on ohtlikud jäätmed, kuid LEDid ei ole ohtlik jääde.

Luminofoori eluiga on 20000-22000 töötundi, kuid nende lampide valgustugevus hakkab ajaga nõrgenema. Igapäevaselt samas ruumis viibides ei saa sellest aru, kuid tegelikult on valgustugevus kahanenud liiga nõrgaks juba 2 aastat peale uute lampide paigaldamist.

LED-lampide iga on kuni 100000 töötundi ning peale seda hakkab ka LEDide valgustugevus langema. Siiski kestavad LEDid tunduvalt kauem.

Valides kontorisse või muusse tööruumi valgustust, tuleks enne otsuse tegemist tutvuda erinevate võimalustega, et oleks tagatud silmadele vajalik valgustugevus.

Asjakohane on mõelda ka valguslahenduse elueale, et uut investeeringut valgustitesse ei tuleks teha liiga tihti. Siinkohal on LED valgustusel selge eelis teiste ees.

***

Riskianalüüsi koostamisel on valgustingimused töökohal kahtlemata üks oluline ohutegur, millele tähelepanu pöörata. Tööohutuse tõstmiseks enda ettevõttes leiate abi ka kasulike tasuta vormide lehelt.

Tagasi nimekirja

Tasuta artikkel:

3 sammu, mida teha, et dokumendid ettevõttes korras oleks!

Loe kohe