fbpx
Menüü

Kuidas hoida enda vaimset tervist ja vähendada stressi muutlikel aegadel?

Praegustel keerulistel ja väljakutsetest tulvil aegadel kogeme me hirmu, stressi, ärevust – ning need võivad mõjutada meie immuunsüsteemi, mis omakorda muudab meid vastuvõtlikumaks viirusega nakatumiseks.

Kuidas hoida enda vaimset tervist ja vähendada stressi muutlikel aegadel?

Esmatähtis on iseenese eest hoolitsemine, et me oleksime võimelised otsima toetust ja seejärel pakkuma toetust neile, kes seda vajavad. Nagu ka lennukites öeldakse, “esmalt pane hädaohu korral hapnikumask endale ja alles siis alusta teiste päästmist.”

WHO hinnangul on aastaks 2030 kujunenud vaimse tervise probleemid domineerivaks rahvatervise probleemiks kogu maailmas. Samuti on see üks suurimaid rahvatervisega seotud väljakutseid Euroopas. Toimetulek kriisiolukorras paneb meie vaimse tervise seisundi proovile – kas meil õnnestub jääda rahulikuks või laseme hirmutundel enda eest otsuseid langetada?

Mõnikord võivad väljakutsed tabada meid ootamatult. Sel aastal tabas kriis meid peadpööritava kiirusega.

Oleme astunud nagu kiirrongile, kus tahaks hüüda: „Rong peatu, tahan maha astuda“.

Pingelise olukorraga kaasnevaid vaimse tervise probleeme on võimalik ennetada, kui me õigeaegselt märkame, oskame ära tunda ja teame, kust abi leida.

Mida teha, et enda vaimset tervist toetada?

Astu mõned korrad päevas teadlikult argipäeva „kiirongilt“ maha

Tegevused tahavad küll tegemist aga võta regulaarselt korra hoog maha. Tee näiteks iga 60 minuti tagant 60 sekundit paus, kus esmafookuses ei ole uudiste lugemine, vaid hoopis enda peale puhkuse andmine.

Tee keha ja vaimu turgutavaid ja lõdvestavaid harjutusi

Lõdvesta lihased nii palju kui võimalik. Näiteks seisa püsti ja raputa kogu enda keha läbi, nagu seda teevad ka kutsad-kiisud. Kohe, kui tood tähelepanu kehale, rahuneb meel ja mõistus hakkab tahes tahtmata asju teisti nägema. Headeks harjutusteks on ka 5 tiibetlast ja päikesetervitus.

Tee hingamisharjutusi

Sügavalt ja rahulikult sisse-välja hingamine annab kehale käskluse lõdvestuda, pingetest lahti lasta. Ärevusega tekkinud kiire hingamisrütm aeglustub, vererõhk langeb normi suunas.

Tee jalutuskäik looduses

Keskendu looduse häältele ja märka, mis sinu ümber toimub st sea fookus muule, kui argimuredele.

Praktiseeri tänulikkust

Lühikest aega muretsemine tekitab ajus hea tunde, sest see jätab mulje nagu tegeleksid probleemiga, pidev muretsemine mõjub aga halvasti ja selle asemel tuleks mõelda, mille eest oma elus tänulik oled, mis on täna hästi. Tänulikkus muudab suhtlemise teistega oluliselt meeldivamaks. Näiteks, kui töökaaslane saadab sulle kasulikke materjale, ütle talle aitäh. Lisaks tõstab tänutunne serotoniinitaset. Kui mõtled sellele, mille üle oled elus tänulik, suunad oma aju keskenduma elu positiivsetele külgedele. Mõtle kohe vähemalt ühele asjale, mis on sul hetkel hästi ja jälgi, mis tunde see sinus tekitab. Usun, et hea tunde.

Puhka ja maga

Unerituaal: säti voodi valmis, korista magamistuba, tuuluta tuba – 22 kraadi magamiseks on ideaalne, ära söö 2 tundi enne magamaminekut, kasuta vannis või massaažis aroomiõlisid (lavendli-, apelsini-, ilangi ja bergamotiõli), jälgi enda mõtteid ja reageeri koheselt negatiivsetele mõtetele, et need kohesealt positiivseteega asendada. Üks võimalus uinumist segava kujutlusvõime rahustamiseks on enne magamaminekut üles kirjutada enda peas toimuv. Tunnike enne magamaminekut, kirjuta üles kõik mõtted mis su peas keerlevad.

Tee toitumisel teadlikke valikuid

Toit peaks sisaldama 50-60% süsivesikuid, 25-35% rasvu ja 10-20% valku. Tarbi häid valke, rasvu ja süsivesikuid.

Tarbi rohkelt madala glükokeemilise koormusega aedvilja, näiteks brokolit, lehtkapsast, sellerit, spinatit, paprikat, rohelisi ube, rohelist sibulat, rohelist salatit, maitserohelist jms. Veresuhkru tasakaalustamiseks söö sagedamini. Tea, et piimatooted võivad psüühilisi probleeme soodustada (kui ensüümide puuduse tõttu vm põhjustel piimavalku sooles lõpuni ei lagundata).

Püüa mõista olukorra tegelikkust ja enda individuaalset tõlgendust

Tuleta endale meelde, et olukord on just selline, millisena sina seda parasjagu tõlgendad. Mis on hetkel parim, mida enda jaoks teha saad? Peatu hetkeks ja ütle endale, et sinu arvamus-mõtted ei pruugi olla ainuke tõde. Igal olukorral on alati ka teine külg hoolimata sellest, kuidas sina end parajasti tunned. Sea oma tõlgendus kahtluse alla, veendu faktides ja ära rutta juba mõtetes sündmustest ette.

Uuri vaimse tervise esmaabi põhimõtteid: https://peaasi.ee/kuidas-anda-vaimse-tervise-probleemide-korral-tookohal-esmaabi/

Meelerahu ja tasakaalu hoidmine toob parema vaimse tervise!

Ülemaailmset vaimse tervise päeval toodi märksõnadeks: “#tundedülepea #tuledtoime #minaka”, need on ka täna väga asjakohased.

 

Hoolitse enda eest,

Kristi Jõeorg, tegevjuht