fbpx
Menüü

Kuidas suhete kvaliteet mõjutab töö- ja eraelu?

Inimene on “sotsiaalne loom”. Mõni inimene vähem, teine rohkem, kuid siiski on igale inimesele oluline kuskile kuuluda ja teistega suhelda. Digiajastu on suhtlemisele aga hoopis teise tähenduse andnud. Turu-uuringute firma Nielsen on oma kodulehel välja toonud, et näost näkku suhtlus asendub elektroonilisega. See toob kaasa fundamentaalse inimsuhtluse olulise vähenemise, mille tulemusel väheneb inimeste suhtlemisoskus. Vast ei saagi seda pidada oskamatuseks suhelda. Seda saab vaadelda ka teisiti – hirmu ennast väljendada, kartes, mida teine osapool arvab või millise hinnangu või süüdistava tooni see minu eneseväljendusele annab. See on hirm teadmatuse ees, mis juhtub peale seda, kui julgen ennast täiesti ausalt väljendada, täpselt nii nagu mina asju sellel hetkel näen.

 

Uuring näitab, et kvaliteetsed suhted on kõige alus

Äripäev jagab enda lehel, et Harvardi ülikooli pikaajalist, 75 aastat kestnud, uuringut, millest selgub, et karjäär ning raha on teisejärgulised ja ilma kvaliteetsete suheteta on väga raske õnnelik olla. Arusaamine, mis on tegelikult tähtis, võib olla tänapäeva maailmas küllaltki keeruline. Nii karjääri kui ka eraelu joonel hoidmine võib vahel esitada suure väljakutse. Harvardi ülikooli täiskasvanute arengupsühholoogia direktor Robert Waldinger ütles, et “Meie 75aastase uuringu kõige selgem sõnum on see, et head suhted hoiavad meid õnnelikuna ja tugeva tervise juures. Punkt.” Uuringus näidatakse, et kui sul on võimalik otsida kelleltki tuge, siis see aitab su närvisüsteemil puhata ja ajul paremini vastu pidada. See vähendab nii emotsionaalset kui ka füüsilist valu.

Mõned inimesed viitavad, et mul on palju sõpru. Asi pole selles, kui palju sul on sõpru. Pole ka vahet, kas sa oled püsisuhtes,” ütles Waldinger. “Vahe on selles, milline on sinu lähisuhete kvaliteet.” Sul võib olla ükskõik kui palju raha, edukas karjäär ja hea füüsiline tervis, aga kvaliteetse suhteta oled õnnetu.

 

Kogu eelnev jutt kehtib ka töökohal! Kui töökohal olevad suhted on sisulised ja kvaliteetsed, kasvavad töörõõm ja töötulemused!

 

Paratamatus on aga see, et kõik mis mõjutab meid eraelus, mõjutab meid automaatselt kohe ka tööelus. Olles kodus õnnetu või tegeledes pere muredega, ei ole võimalik tööjuures olla ülevoolavalt õnnelik ja produktiivne – oled ju ikkagi inimene, kellel on tunded. Tehes tööl olles “kõik on suurepärases korras” nägu tähendab see enda tunnete alla surumist. See võib aga endaga kaasa tuua vastuvõtlikkuse haigustele, näiteks kergema haigestumise viirushaigustesse jms, sest füüsiline keha ei pea lihtsalt sisemisele pingele vastu.

Seega tuleb meeles pidada, et lisaks suhetele teistega peaksid prioriteediks seadma ka selle, kuidas sa ise tuled toime emotsioonide ja stressiga. Kui sul on raske, siis otsi endale hea terapeut, kes aitab suunavate küsimustega olemasolevas olukorras paremini selgusele jõuda. Võta isiklikku arengut tõsiselt, see võimaldab sul olla inimeste vahelistes suhetes autentne.

 

Ka juht võib olla väikest viisi terapeut

Minu, Kristi Jõeorg, kogemus koolitajana ja terapeudiks õppijana ütleb, et iga juht võib ka ise olla väikest viisi terapeut. Mida see tähendab? Olla juht ei olegi lihtne ja olla kellelegi kolleeg ei pruugi samuti lihtne olla. Miks? Sest mõlemal poolel on inimene enda maailmavaate, mõtete ja tunnetega. Loomulikult võib olla tunne, et iga inimese eraelu on tema enda asi. Ühelt poolt ongi õigus, aga kui vaadata kaugemale, siis võib mõelda ka väheke teisiti. Võib-olla oled sa esimene inimene kolleegi elus, kes teda inimesena tõeliselt kuulab ning püüab teda ilma hinnanguteta mõista? Püüab temast, kui inimesest aru saada. Julgus väljendada ja peegeldada tundeid viib paremate suheteni. Juba pelgalt hinnanguteta kuulamine ja inimese jaoks päriselt olemas olemine on terapeutilise mõjuga, sest see loob inimesele kindluse – ja turvatunnet. See omakorda töösuhteid, mis kestavad kaua!

Meie uus toode, psühhosotsiaalse ohuteguri intervjuu  on loodud just eelnevale toetudes.

 

Kirjuta meile info@riskianaluus.ee, kui saame Sulle üksikisiku tasandil või meeskonna koolitamisel ja nõustamisel abiks olla!

Teksti koostas: Kristi Jõeorg