fbpx
Menüü

Loo ergonoomiline töökeskkond, mõtle valguse mõjule ruumides

Üha enam on kontorites luubi all ergonoomiline töökeskkond – ja seda mitte ainult keha toetava mööbli kontekstis, vaid tööruumi vaadeldakse kui tervikut, kus tähtsat rolli täidab õige valgustus, sõnas omanimelise inseneribüroo eestvedaja Tiiu Tamm tööohutuse ja töötervishoiu Trefil.

Kuidas mõjutab valgus meie produktiivsust ning vaimset ja füüsilist tervist?

Olgugi et valgusel on mõõdetav mõju inimese vaimsele ning füüsilisele tervisele ja ka professionaalsele võimekusele, ei kõnelda sellest kuigi sageli. Samuti ei ole see veel kuigi prioriteetne aspekt tööruumide projekteerimisel ning disainimisel.

Tamm rõhutab, et lisaks arhitektidele ning disaineritele võiksid sel teemal rohkem kaasa rääkida ka kasutajad ehk töötajad. Iseäranis kuna õige valguslahendus aitab kaasa tervikliku psühhosotsiaalse töökeskkonna loomisele.

Kuidas valgus meid mõjutab?

Valguse ja ka valgustuse mõju inimese tervisele ja töövõimekusele on seni tugevalt alahinnatud. Samas on kindlaks tehtud, et üks põhilisemaid põhjusi, miks väsime kiiresti, võib olla tingitud just valest valguslahendusest.

Kaasaegne valgustustehnika areneb pidevalt ja mitmekülgsed valgustusalased tehnoloogiad loovad võimalusi nii energia säästmiseks kui ka töövõime parandamiseks. Õige valgustuslahendus on üks töökeskkonna ohutust tagavatest teguritest.

Millest lähtuda valguslahenduste loomisel?

Valguslahenduste väljatöötamisel on väga oluline ööpäevarütmi järgimine. Seega hommikusel ajal on sobivaim hele, kollane, soe valgus, päevasel ajal aga pigem võimalikult külm, kõrge valgustasemega, õhtul jällegi soojem, madal valgustase.

Konkreetsemalt tingivad sobivate valguslahenduste valikut geograafiline asend (laiuskraad), aga ka rahvuslikud eripärad. Eestis on valgusspekter päevasel ajal Kesk-Euroopaga üsna sarnane, suurem erinevus tekib õhtusel ajal. Tamm rõhutab, et ööpäeva rütmi häirumine on otseselt valgusest mõjutatav.

Leed versus halogeen

Leedvalgustus võimaldab muuta valguse tooni. Et tagada hea töövõime ning hoida ära ebaloomulikku väsimust, tuleks valguslahendused kaasajastada. Levinud arvamuse järgi võib valguslahenduste muutmine kujuneda rahaliselt üsna kulukas, misõttu pigem loobutakse ja otsustatakse senise valguslahendusega jätkata.

Ent tuleks teadvustada, et valguslahendus on otseses seoses inimese tervise, töövõime ja produktiivsusega.

Halogeenlambid on võrreldes leedvalgustusega suurema energiakuluga, reostavad keskkonda ning annavad peamiselt sooja ehk nn õhtuvalgust. Ergonoomilises töökeskkonnas peaks eelistama pigem leedvalgusteid. Eriti hea on kasutada muutuva valge valgusega valgusteid, nt SunLight, mis on väga sarnased päevavalgusele.

Valguse nähtav ja nähtamatu mõju

Valguse nähtamatu ehk bioloogiline mõju inimesele avaldub kolmel eri tasandil:
● tunnetuslikult – emotsioonid, käitumine;
● tööalaselt – tähelepanu kontsentreeriv, õnnetusi ennetav, mõjutab mälu, õppimist, loovust, motivatsiooni, probleemide lahendamist, otsusekindlust;
● tervise tasandil – reguleerib ärkamise ja uinumise tsüklit (bioloogilist kella). Ööpäeva rütmi häirumine (öötöö) mõjub inimese tervisele üsna rängalt – ent ometi töötab iga viies inimene öösiti. Muu hulgas on tõestatud, et täielikus pimeduses magaval inimesel arenevad vähirakud kolm korda aeglasemalt.

Värelus ja stroboskoopnähtus

Valguse värelus põhjustab ärritust ja võib kutsuda esile haiguslikke füsioloogilisi nähtusi, nagu migreenihood, peavalud, silmade väsimine, nägemise hägustumine, tähelepanematus, väsimus, aga ka stroboskoopnähtust.

Stroboskoopnähtus võib esile kutsuda ohtlikke olukordi just tootmisruumides, kuna selle tõttu võidakse masinaosade pöörlevat või kulgliikumist näha valesti.

Valguslahenduste väljatöötamisel tuleb silmas pidada, et punktvalgusallikad tekitavad vähem haiguslikke nähte kui hajutiga suured valgustid.

Kokkuvõttes tagab hea enesetunde ning produktiivsuse ergonoomiline töökeskkond, kus on valguslahendus, mis on piisav, räigus- ja värelusvaba ja mis arvestab ka ööpäevarütmi.

Vaata ka meie teist postitust, et teada saada, kellele on töökeskkonna ergonoomika oluline.

Kaanefoto: https://www.pexels.com/photo/blur-bottle-bright-building-273238/