fbpx
Menüü

Radooni mõju tervisele ja töökoha siseõhu kvaliteet

Kuidas on siseõhu kvaliteet ja sh radoon on otseses seoses ettevõtte tulemustega?

Toome ühe taskurätiku peal tehtava kiire arvutuse – arendaja keskmine palk on 3200 eurot, ta töötab 160 tundi kuus, see teeb 20 eurot tunnis. Kui sama arendaja on iga päev peavalu või muu halva enesetunde pärast, mida põhjustab “paks õhk”, näiteks 2 tundi 50% vähem efektiivne või vähenenud tähelepanuga, mõjutab see otseselt töötulemusi sisuliselt ja rahaliselt.

Mis on radooni pikaajaline mõju tervisele?

Radooni käsitletakse just seepärast eraldiseisvalt, kuna seda seostatakse otseselt vähktõve tekkega. Samas ei tasu unustada, et radoon on kõikide teiste sisekliima parameetrite kõrval, mis mõjutavad samuti oluliselt töötaja tervist ja efektiivsust, üheks komponendiks siseõhu kvaliteedi mõjutajana.

Radooni käsitlev määrus teeb teatud Eesti piirkondades asuvate töökeskkondade radooni mõõtmise kohustuslikuks. See võib tunduda lihtsalt ühe tüütu kohutusena, mida keegi nõuab ning mõõtmised teostatakse vaid seetõttu, et keegi võib kontrollima tulla või see oleks lihtsalt tehtud, vaatamata laiemat pilti.

Siinkohal võib tuua rehvide vahetamise näite. Talve tulekul vahetavad mõned autoomanikud vaid selle pärast suverehvid talverehvide vastu kuna see on kohustuslik ja politseile võib vahele jääda või trahvi saada. Kaugemale ei mõelda. Järgnevalt on need, kes ootavad esimese trahvi ära ja siis hakkavad alles mõtlema. Siis on aga kolmas grupp autoomanikke, kes vahetavad rehvid talve eel välja, et auto oleks ökonoomne, sõit oleks kõigile turvaline ja auto jääks terveks täna, homme ja edaspidi!

Radooni mõõtmine võiks olla stiimul siseõhu kvaliteedi üldiseks hindamiseks ehk mõelda kaugemale, kui vaid ühe kohustuse täitmine.

Loengul saab vastuse:

  • Kuidas tõlgendada määrust “Tööruumide õhu radoonisisalduse viitetase, õhu radoonisisalduse mõõtmise kord ja tööandja kohustused kõrgendatud radooniriskiga töökohtadel”?
  • Mida määruse alusel tegema peab?
  • Millised tööandjad peavad seoses selle määrusega radooni enda töökeskkonnas mõõtma?
  • Miks oleks mõistik radooni käsitleda siseõhu kvaliteedi ühe komponendina, mitte eraldiseisvalt?
  • Kuidas siseõhu kvaliteet mõjutab töötaja produktiivsust ja tervist?
  • Kuidas siseõhu kvaliteeti investeerimine võib olla hea investeering? Näiteks sajad uuringud näitavad tihedat seost süsihappegaasi kontsentratsiooni ja töötaja produktiivsuse vahel.

Tule kuula, sellest kõigest räägib Joosep Henrik Sild, SmartVentist Töötervishoiu ja tööohutuse treffil.