fbpx
Menüü

Tervisekontroll ja riskianalüüs on omavahel väga tugevalt seotud

Tihti on tööandja jaoks riskianalüüsi koostamine ning töötajate tervisekontrolli saatmine lihtsalt kaks nõuet, mis tuleb Töötervishoiu ja tööohutuse seadusest lähtuvalt täita. Tegelikult on need kaks tegevust üksteist täiendavad ja tugevalt omavahel seotud.

 
Riskianalüüsi eesmärk on välja selgitada ohud, mis töötaja tervist mõjutada võivad ning selle alusel saadetakse töötaja tervisekontrolli, kus hakatakse jälgima nende samade ohtude mõju tervisele. Tervisekontrolli ei pea minema automaatselt kõik töötajad, vaid ainult need, kellel on tööga seotud ohud. Oluline on ka aru saada, et tervisekontrolli arst ei ravi inimest, vaid hindab tema terviseseisundit ning vajadusel suunab edasisele jälgimisele või ravile.

 
Kui riskianalüüs on puudulikult koostatud, st kõik ohud ei ole välja toodud või  need on alahinnatud, siis ei oska ka tervisekontrolli arst tähelepanu pöörata kõikidele aspektidele, mis võivad tervist ohustada.

 

Näide elust enesest:

Koolitusel üks osaleja tõi välja, et tervisekontrolli teenus on tema arust kasutu, sest neil käisid kõik töötajad tervisekontrollis ja sellegipoolest arenes välja ühel töötajal vibratsioontõbi. Väikese arutluse tulemusena selgus, et tegemist ei olnud tööga, kus ohud, sh vibratsioon on iseenesestmõistetav ja riskianalüüsis seda ohtu välja toodud ei olnud.

 
Seega on oluline eelkõige tagada kvaliteetne riskianalüüs, kus tõesti kõik ohud on välja toodud ning see esitada tervisekontrolli tegijale, kes selle alusel määrab uuringud, mida töötajale läbi viima peab. Seejärel annab ka töötervishoiu arst tööandjale tagasisidet, kas tema rakendatud meetmed töötaja terviseseisundi säilitamiseks on piisavad.

 
Kokkuvõttes võib öelda, et riskianalüüs ja tervisekontroll on olulised tegevused, millel peab ka sisu olema. Vastaseljuhul on kulutatud hulk raha ja aega, kuid piisav kaitse tulevikus puudub.