fbpx
Menüü

Töökoha valgustus mõjutab tööviljakust

Töökoha valgustus ei tohiks olla tööandja jaoks kuluallikas, sest selle kvaliteedist sõltuvad töötajate tervis, produktiivsus ja võimekus, tõdes valgusinsener Tiiu Tamm koolituspäeval Tööohutuse ja Töötervishoiu Treff 2016.

Alljärgnevaks artikliks on ettekanne koolituspäevalt vähesel määral toimetatud kujul.
Valgusega saab avaldada inimesele nähtamatut bioloogilist mõju – see muudab meeleolu ja käitumist, tehes meid virgeks või lõõgastunuks. Tööl saab valgusega muuta inimesed tähelepanelikumaks, et nad saaksid näiteks õnnetusi ennetada, ning mõjutada mälu, õppimisvõimet, motivatsiooni ja otsusekindlust.

 

Valguse mõjust töökohal

Valgusega saab palju head teha, kui seda õigesti ära kasutada. Kollane valgus vähendab meie aktiivsust ja teeb enesetunde heaks ning mugavaks. Mida heledam valgus ruumis on, seda enam võtab maad aktiivne tegevus.

Kui ruumis on palju valgust, surutakse melatoniin ehk unehormoon meie vereringes maha ja me hakkame aktiivselt tööülesandeid täitma.

Normaalses ööpäevarütmis hakkab melatoniini tase vaikselt õhtuti jälle tõusma, valmistades meid ette uneks.

Enne ärkamist tõuseb kehas kortisooli ehk stressihormooni tase, tekitades kaitserefleksi, et me suudaksime selle päeva ülesannetele vastu minna ja aktiivsed olla.

Kui me aga oleme liiga pikalt kortisooli kütkes (nii et uneaega jääb väheks), läheb rütm paigast ning võimust võtab stress.

 

Kas suur kohvitarbimine töö juures võib viidata probleemidele valgusega?

Kui inimesed kipuvad tööl unised olema ja peavad end tihti kohvi või energiajoogiga turgutama, on mõistlik valgustus üle vaadata. Vajalik valgustuse muutmine võib ühe tegurina olla toodud ka ettevõtte riskianalüüsis.

Kui see on liiga kollane, näevad töötajad igapäevaselt tulist vaeva une vastu võideldes.

Samas tuleb hoiduda liiga eredast valgusest: leedvalgustusele üle minnes tuleb teada, kuidas seda täpselt teha.

Ühest küljest on tänapäevastel sinise spektriosaga leedlampidel palju positiivseid omadusi, kuid samas on neil lisaks ka hulk negatiivseid mõjusid.

 

Tehisliku sinise valgusspektri tagajärjed

Looduses on sinine valgus väga kõrgel, mõjutades silmi pikaajaliselt.

Lähedalt silma paistvate leedlampide sinispekter mõjub aga uuringute kohaselt halvasti valgustundlike inimeste ning väikelaste ja vanemate inimeste silmadele. Näiteks hakkavad autismi põdevad lapsed sellise valguse käes ettearvamatult käituma, samuti on täheldatud silmahaigusi (nt kollatähni kärbumist) aina noorematel inimestel.

Lisaks tekitab sinispekter mitmeid tervisehäireid, näiteks hägune pilt, pilgu raske fokusseerimine, silmade kuivus ning pea-, kaela- ja turjavalud. Samuti kätkeb selline valgus endas teatud tüüpi vähkkasvajate tekke, diabeedi, südamehaiguste, rasvumise, depressiooni, läbi põlemise süvenemise riski ning võib esile kutsuda näiteks sellist laialt levinud silmahaigust nagu maakula degeneratsioon ehk AMD.

Seega ei tohiks me väga pikalt sinise leedvalguse käes viibida ja kindlasti mitte otse valgusesse vaadata. Õnneks tekib inimesel endal tavaliselt sellisel puhul vajadus pilk ära pöörata.

Mõningaid sinise valguse negatiivseid aspekte saab siiski enda kasuks pöörata, näiteks aitab sinispektri positiivne mõju reguleerida ööpäevarütmi, virgutab, parandab mälu ja tunnetuslikku seisundit ning tõstab meeleolu.

 

Suurimad pahategijad on…

Niinimetatud sinine laevalgus ei ole ainus, mis pikaajalisel kasutamisel silmadele halvasti mõjub. Kõige suuremateks pahategijateks võib nimetada nutitelefone ja tahvelarvuteid, mille puhul on leedvalgustusel otseühendus silmaga. Neile järgnevad kahjulikkuse osas sülearvuti, lauaarvuti monitor ja LCD-televiisor.

 

The Vision Council 2015 (nägemiskontrolli nõukogu) aruanne
Tunnid (päevas), mis inimesed viibivad digiseadmete ees:

93% üle 2 tunni
60% üle 5 tunni
40% (vanuses 18–50) üle 9 tunni

Digiseadmetest tingitud sümptomid:
32,8% silmavalu
32,6% kaela-, turja-, õlavalu
24,0% peavalu
23,3% nägemise hägustumine
22,8% kuivad silmad

 

Kas lugeda enne magamaminekut ekraanilt või paberilt?

Valgustusinsener Tiiu Tamme sõnul tasub enne magamaminekut lugeda ikka paberilt, mitte siniselt ekraanilt, mis rikub silmi.

Arvutisse ja telefoni tasub tõmmata ekraanikaitserakendused, mis on esimene samm silmade kaitsel.

 

Kasulik rakendus enda silmade kaitseks

(Ekraanikaitserakendusena Windows süsteemiga arvutitele soovitame tasuta f.lux-i. See eemaldab õhtuti automaatselt arvutimonitorilt sinaka kuma, ning teeb hämaras arvuti kasutamise oluliselt mugavamaks – toimetaja.)

 

Järgmine Tööohutuse ja Töötervishoiu Treff toimub Tallinnas 24.01.2018.

Vaata lingilt lähemalt, mida kasulikku Sind seal ees ootab. Treffamiseni!

Tagasi nimekirja

Tasuta artikkel:

3 sammu, mida teha, et dokumendid ettevõttes korras oleks!

Loe kohe