fbpx
Menüü

Uue põlvkonna töötervishoid loob uued võimalused tööandjale ja töötajale

Töötaja töövõimet mõjutavad tema oskused ja kogemused, töökeskkond, elustiil ja hoiakud, kõige olulisemaks faktoriks on aga töötaja vaimne ja füüsiline tervis.

Mis toimub töötervishoiu vastuvõtul?

Töötervishoiu vastuvõtu käigus hinnatakse ühelt poolt töötaja terviseseisundit ning teiselt poolt seda mõjutavaid tegureid. Spetsiifilised ohutegurid (näiteks kokkupuude raskmetallidega, müraga, sihtorganite spetsiifilise kahjustusega kemikaalid) nõuavad tervise kontrollimisel ja varaste muutuste avastamiseks kindlaid terviseuuringuid ja analüüse. Tänapäeval on kunagiste peamiste ohutegurite osakaal järjest langev ja esiplaanil on hoopis sellised mõjurid, nagu pidev istumine või emotsionaalne koormatus. See toob endaga kaasa ka muutused tervise hindamiseks vajalike uuringute ja analüüside valikul.

Psühhoemotsionaalsete ohutegurite hindamine on muutunud iga tervisekontrolli oluliseks osaks.

Kroonilised haigused, näiteks kõrgvererõhuhaigus, suhkruhaigus või mõni muu ainevahetuse haigus mõjutab otseselt töötaja töövõimet, seetõttu on oluline tervisekontrolli raames pöörata tähelepanu kroonilistele haigustele, nende adekvaatsele ravile ja sellele, kuidas töökeskkond neid terviseseisundeid võib mõjutada ning kuidas inimene oma elustiili korrgeerides saab oma töövõimet ja heaolu parandada.

Inimese terviseseisundit ei saa lahutada 8 tunnisteks juppideks – tööaeg ja vaba aeg koos elustiiliga, mõtted ja hoiakud mõjutavad organismi tervikuna.

Holistiliseks ehk inimorganismi terviklikuks käsitlemiseks tuleb arvestada inimolemuse koostoimimist. Tervisekontroll saaks ja peaks olema koht, kus lisaks tervise hindamisele nõustatakse inimest ning tööandjat.

Hea tervise ja kõrge tööheaoluga töötajad on iga tööandja soov, kvaliteetne töötervishoiuteenus on üheks selle saavutamise teguriks.

Tule kuula töötervishoiuarst Karin Sarapuud Töötervishoiu ja tööohutuse treffil, registreeru siin.