fbpx
Menüü

Töötingimused ja valguse mõju inimese tervisele ning produktiivsusele

Erinevate maade töötajate küsitluse põhjal peetakse töötingimuste parandamisel olulisimaks teemaks valgustustingimuste parandamist. Paraku nõuab see alati professionaalide teadmisi ning suuremaid rahalisi väljaminekuid, kui enamus teistest töötingimusi parandavatest teguritest.

Head töötingimused mõjutavad tulemuslikkust oluliselt

Valgustusel on töötaja tervisele ja produktiivsusele väga suur mõju, suuremgi kui arvata oskame. Valgustuse mõju süvendatud uuringuid inimese tervisele ja produktiivsusele on teostatud vähemalt 15 aastat.

Tänu leedvalgustuse kiirele arengule on lihtne luua erineva keskkonna jaoks vastavaid valgustusstsenaariume nii valguse värvi kui ka valgustustaseme järgi, mis aitavad kaasa sellele, et inimese ajukeskus annaks organismile signaale vastavalt evolutsiooni käigus välja kujunenud ööpäevarütmile.

Suurimaks väljakutseks on hetkel leida sobiv, tervist vähem rikkuv valgustus ka vahetustega töötajaile, keda Euroopas on umbes viiendik kõikide töötajate hulgast.

Tiiu Tamm, Tiiu Tamm Inseneribüroost räägib Töötervishoiu ja tööohutuse treffil enda loengus sellest, kuidas ja miks erinev valgustus meid mõjutab. Räägime ikka veel suurimatest probleemidest valgustuspaigaldiste rekonstrueerimisel – räigusest, multivarjudest ja värelusest.